[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off” _builder_version=”3.0.92″ background_color=”#000000″][et_pb_fullwidth_header admin_label=”BAŞLIK” _builder_version=”3.0.92″ title=”GALDER DÜNYA EKONOMİ TV’YE KONUK OLDU” text_orientation=”center” header_fullscreen=”off” header_scroll_down=”off” image_orientation=”center” background_layout=”dark” content_orientation=”center” custom_button_one=”off” button_one_icon_placement=”right” custom_button_two=”off” button_two_icon_placement=”right” /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.92″ background_layout=”light”]

GALDER Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Halaç ve Genel Sekreter Burcu Akman Handan Sema Ceylan’ın sunduğu Vizyon Anadolu Programı’na konuk oldular. 9 Eylül 2013’te Dünya Ekonomi TV’den canlı olarak yayınlanan programda, sıcak daldırma galvaniz sektörü ele alındı. GALDER Genel Galvanizciler derneğinin de tanıtıldığı program izleyenlerden tam not aldı.

GALDER’in tüm diğer sivil toplum kuruluşları gibi insana ve topluma fayda sağlamak amacıyla yola çıkılarak 2008 yılında kurulduğunu söyleyen Bünyamin Halaç, sektör firmalarını tek çatı altında toplayarak onların menfaatlerini korumak, sıcak daldırma galvanizin bilinirliliğini arttırmak için çalıştıklarını dile getirdi. Gelişmiş ülkelerde yaklaşık 150 yıldır yaygın bir şekilde kullanılan, sıcak daldırma galvanizin metalleri korozyona karşı koruma yöntemlerinden en etkilisi olduğunu vurgulayan Halaç, ülkemizde kullanım oranın düşük olduğunun altını çizdi. Daldırma galvanizin yeterince bilinmediğini de dile getiren Bünyamin Halaç;

 

“Galvanizin tanıtımı çok zayıf, biz bir grup galvanizci firma olarak galvanizi ve faydalarını tüketiciye doğru bir şekilde anlatmak, özellikle sıcak daldırma galvanizin çevresel ve ekonomik yönünü tanıtmak için derneğimizi kurduk ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ülkemizin menfaatlerinin korunması ve sektörümüz adına katkı sağlanması adına böyle bir dernek kurduk” dedi.

GALDER’in misyonu ve çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Sekreter Burcu Akman ise, Avrupa ülkelerinde her iki yapıdan birinde daldırma galvanizli çelik kullanılırken ülkemizde % 6–7 seviyelerinde kaldığını dile getirdi. Bu oranın arttırılması için dernek olarak her türlü ulusal ve uluslararası mekanizmaları kullanmaya çalıştıklarını ifade eden Akman, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sektörümüzün yurtdışındaki temsilcisi kurum ve kuruluşlarla ilişkiler yürütüyoruz. Bu şekilde üyelerimiz tüm mesleki gelişmelerden, galvanize dair teknik ve ticari konulardan dünyadaki diğer profesyonellerle aynı anda haberdar oluyor. Bu da üyelerimizin rekabet gücünü arttırıyor. Ayrıca çeşitli eğitim ve seminer programlarımızla da sektörün gelişmesine katkı sağlıyoruz. Üyelerimize ve ilgili sektör profesyonellerine ulaşmak için 2 önemli iletişim aracımız bulunuyor. Bunun birincisi Galvaniz Dünyası adını verdiğimiz dergimiz diğeri ise internet sitemizdir. Dergimiz 2 ayda bir yayınlanıyor ve hem sektör profesyonellerine hem de sektörümüzle ilgili kurum ve kuruluşlara ücretsiz olarak ulaştırılıyor. Dergimizde sıcak daldırma galvanize dair tüm bilgiler, araştırmalar, örnek projeler, GALDER’in son dönem çalışmaları ve değerli akademisyenlerin makaleleri yer alıyor. Dergimiz bu özelliğiyle sektöre ait bir kaynak olarak görülüyor.”

Programda galvaniz yaptırmanın tüm dünyaca kabul edilmiş 10 iyi nedenini de paylaşan Halaç, galvanizin milli servetin heba olmasının önüne geçtiğinin vurguladı.  Ülkemizde her yıl korozyondan dolayı yaklaşık 40 milyar dolarlık bir endirek (dolaylı) kayıp olduğunu dile getirdi.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.92″ src=”http://galder.org.tr/wp-content/uploads/2013/09/dunya-ekonomi-tv.jpg” show_in_lightbox=”on” url_new_window=”off” use_overlay=”off” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]