[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off” _builder_version=”3.0.92″ background_color=”#000000″][et_pb_fullwidth_header admin_label=”BAŞLIK” _builder_version=”3.0.92″ title=”ÇİNKO SEKTÖRÜNÜN AKTÖRLERİ İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ” text_orientation=”center” header_fullscreen=”off” header_scroll_down=”off” image_orientation=”center” background_layout=”dark” content_orientation=”center” custom_button_one=”off” button_one_icon_placement=”right” custom_button_two=”off” button_two_icon_placement=”right” /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text]

Metal Bulletin tarafından düzenlenen Zinc & Its Markets Seminar’ın (Çinko ve Pazarları Konferansı) 18’incisi 12 – 14 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.  5 kıtadan 150’den fazla profesyonelin katıldığı uluslararası konferans çinko sektörünün oyuncularını bir araya getirdi.

Çinko dünyasının merakla takip ettiği Zinc & Its Markets Seminar 12 Mayıs Pazartesi günü Marmara Siegener’e yapılan tesis gezisiyle başladı. Gebze’deki fabrikayı gezen katılımcılar, çinkonun demir çelik ürünleri kaplama prosesinde kullanışını tüm aşamalarıyla yakından görme fırsatını yakaladılar.

Üyelerimizden Ekin Maden’in Platin sponsor olduğu seminer akşam üstü yapılan tekne gezisiyle devam etti. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar Esma Sultan Yalısı’ndaki gala yemeği öncesinde İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliğini yaşatan bir tur yaptılar.

Istanbul Intercontinential Otel’de yapılan konferans, Salı sabahı Ekin Maden Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kohen’in açılış konuşmasıyla başladı.

Galvaniz sektörü konferansın 2’nci günü Zinc consumption focus: galvanizing and other growth areas ( Çinko tüketimine bakış: galvaniz ve diğer büyüme alanları) isimli ilk oturumda ele alındı. Oturumun ikinci konuşmacısı “Galvaniz endüstrisi ve Pazar değişikliği, çevresel ve coğrafi zorluklarla mücadelesi” başlıklı sunumuyla EGGA Başkanı Arnoud Zedet oldu. Pazarın mevcut durumunu değerlendiren Zedet son yıllarda ortaya çıkan bazı alternatif uygulamaların tüketiciyi yanıltan kampanyalarına da değindi. Uluslararası Standartların ürün karşılaştırma, performans değerlendirme ya da ürünleri derecelendirme amacıyla kullanımının yasal olmadığına da dikkat çeken EGGA Başkanı, sıcak daldırma galvanizin daha iyi performansa sahip olduğunu çeşitli vaka çalışmalarıyla gözler önüne serdi.

Arnaoud Zedet’in konuşmasını GALDER S.Burcu Akman’ın Going for growth: an insight into Turkey’s general galvanizing business ( Büyüme: Türkiye Genel Galvanizleme Sektörüne Bakış) konulu sunumu izledi.Türkiye Sıcak Daldırma Galvaniz Endüstrisi hakkında bilgi veren Akman, büyüme potansiyeli bulunan sektörün önündeki tek engelin ‘tüm ilgililer tarafından bilinmemesi’ olduğunun altını çizdi. Şartnamelerle daldırma galvaniz kullanımının zorunlu hale getirildiği enerji ve ulaşım sektörlerinin Türkiye pazarında önemli paya sahip olduğunu dile getirdi.  Bu açıdan GALDER’in sektörü tanıtma çalışmalarının Türkiye pazarı için önem arz ettiği belirten Burcu Akman, derneğin faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. Sunum GALDER’in tanıtım filmiyle sonlandı.  GALDER’in genç bir dernek olmasına rağmen çok aktif bir kurum olduğunun altını çizen, konferansın moderatörü Ann Marie Moreno, tanıtım filmini de beğendiğini vurguladı. Moreno, Zinc & Its Markets Seminar’ın tanıtım çalışmalarına destek verdiği için GALDER’e teşekkürler etti.

 

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]