Türk Yapısal Çelik Derneği’nin kült etkinliği, sektör oyuncularının tüm gruplarını buluşturan Yapısal Çelik Günleri’nin 18’incisi, 26 Ekim 2017 Perşembe günü İstanbul Mariotte Otel’de yapıldı. Yapısal çelik sektörünün gelenekselleşen etkinliğinde ilk kez sunumla yer alan GALDER, yapısal çelikler için sıcak daldırma galvaniz uygulamalarını anlattı.

Yener Gür’eş – TUCSA Başkanı

Her yıl olduğu gibi Atatürk ve Cumhuriyeti kuranlara saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 18’nci Yapısal Çelik Günü’nde Açılış Konuşmasını Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı H. Yener Gür’eş yaptı. 25’inci Yılı’nı kutlayan Türk Yapısal Çelik Derneği’nin çeyrek asırlık çalışmalarının küçük bir özetini yapan Yener Gür’eş, konuşmasının devamında sektörün istatistiksel değerleri, vizyonu ve sorunlarına değinerek, Türk Yapısal Çelik Derneği’nin geliştirdiği projelere yer verdi.

TUCSA Başkanı H. Yener Gür’eş’in ardından kürsüye gelen Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci de malzemesinden üretimine çelik yapı sektörünün ihracat gücünü aktardı.

18’nci Yapısal Çelik Günü’nün sabah bölümü bir açık oturum platformuyla devam etti.  “Çelik Yapıların Nedenleri ve Nasılları” konulu oldukça geniş bir çerçeveyi ele alan açık oturumun Moderatörlüğünü SteelORBIS’ten Mesut Özdöl üstlendi. Tekfen Mühendislik Genel Müdürü Alparslan Güre, Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Atamer ve Türk Yapısal Çelik Derneği Kurucu Üyesi Selçuk Özdil’in katıldığı açık oturumda, Türkiye’de çelik yapılar alanında yaşanan tüm gelişmeler nedenleriyle gündeme taşındı, yorumlandı.

Sabah saatlerinde iki salonda birden başlayan  “Sektörün Sorunları ve Yenilikler” etkinliği kapsamında  sıcak daldırma galvaniz uygulamaları da tanıtıldı.  GALDER Genel Sekreteri Burcu Akman ve GALDER Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Halaç’ın birlikte yaptıkları “Yapısal Çeliklerde Sıcak Daldırma Galvaniz Uygulamaları; Avantajlar ve Tasarım Prensipleri”  konulu sunum katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılandı.

18’nci Yapısal Çelik Günü’nün öğleden sonraki ilk bölümünde son dönemde dikkat çeken çelik yapı projeleri mimarları ve mühendisleri tarafından etkinlik katılımcılarına tanıtıldı.

SteelPRO 2017 Kollokyumu

Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından bu yıl 14. kez düzenlenen Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması SteelPRO 2017 Kollokyumu, 18. Yapısal Çelik Günü’nde gerçekleştirildi. Ödül alsın almasın yarışmaya katılan tüm öğrencilerin, projeleri hakkında açıklamalar yapabildikleri, sorularını sorup yanıtlarını alabildikleri kollokyumda öğrenciler, SteelPRO 2017 Jüri Başkanı Nevzat Sayın ve Jüri Üyesi Dr. Selçuk İz ile çelik yapı yarışma projeleri hakkında keyifli sohbet etme imkanı buldu. Ayrıca bu yarışmanın jürisinde yıllardır yer alan Yaşar Marulyalı ve Prof. Dr. Nesrin Yardımcı’nın çelik yapı tasarımı öğrenci yarışmaları üzerine fikirlerini dinleme şansını yakaladılar.  Kollokyumun sonuna doğru katılan ülke mimarlığının duayeni Doğan Tekeli de kollokyum katılımcısı öğrencilere kendi dönemindeki yarışmalar hakkında bilgi verdi, renk kattı.

TUCSA Sektör Ödülleri 2017 Töreni

Her yıl olduğu gibi Türk Yapısal Çelik Derneği Başkanı Yener Gür’eş’in ahengli sunumuyla gerçekleşen TUCSA Sektör Ödülleri Töreni’nde ilk ödül grubu Türk Yapısal Çelik Derneği’nde 10. Yılı’nı tamamlayan dernek üyelerine verildi.

Sonrasında Türk Yapısal Çelik Derneği’nin mimar ve mühendislik bölümlerinde okuyan öğrencilerde çelik yapılar bilinci ve deneyimi oluşturmak için 14 yıldır gerçekleştirdiği Çelik Yapı Projesi Öğrenci Yarışması ödülleri, 18. Yapısal Çelik Günü katılımcılarının huzurunda öğrencilere verildi. SteelPRO 2017’de derece alan eşdeğer ödül sahibi 5 projenin mimar ve mühendis öğrencileri,  SteelPRO 2017 Jüri Başkanı Nevzat Sayın ve TUCSA Yönetim Kurulu eski Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı’dan ödüllerini aldılar.

TUCSA Sektör Ödülleri’nde bu yıl ilk kez Öykü Ödülleri verildi. Derneğin 25. Yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “Kent” konulu TUCSA Öykü Yarışması kapsamında değerlendirme jürisi tarafından seçilen 3 öykünün sahipleri, ödüllerini 18. Yapısal Çelik Günü’nde aldılar.

“Sektöre Katkı Sunanlar” ödülü bu yıl SteelORBIS’e verilirken, sektörün “Onur Ödülü” mimarlık dünyasının duayeni Doğan Tekeli’ye sunuldu.

18’nci Yapısal Çelik Günü dolu dolu bir programın ardından gerçekleştirilen Yapısal Çelik Günü Kokteyli ile sonlandı. Ve tüm katılımcılara 8 Kasım 2018’de 19. Yapısal Çelik Günü’nde buluşmak üzere hoşça kalın dilekleri iletildi.